ترمیم دندانهای دائمی

منظور از ترمیم دندانهای دائمی کودکان چیست؟ عمر ترمیم دندانهای دائمی کودکان چقدر است؟ چه عواملی موجب خرابی دندانهای دائمی کودکان می شوند؟ دندانهای دائمی چه زمانی رشد می کنند؟

شما عزیزان جهت آگاهی از سوالات مطرح شده ما را تا انتهای متن همراهی نمایید.

رشد دندانهای دائمی کودکان

رویش دندانهای کودکان فرایند بسیار مهمی می باشد که تاثیرات آن ممکن است در تمام طول عمر قابل مشاهده باشد. اغلب والدین متوجه رشد اولین دندان دائمی فرزندشان نمی شوند و دندانهای دائمی را از دندانهای شیری تشخیص نمی دهند.

معمولا دندانهای دائمی کودکان از 6 سالگی شروع به رشد می کنند. این روند در حالی است که دندان ها نخست در استخوان فک رویش می یابند و زیر دندانهای شیری قرار می گیرند. با مرور زمان و رشد کودک، دندان ها هم رشد می کنند و رو به بالا حرکت می کنند.

با رشد دندان های دائمی کودکان، دندانهای شیری شل ( لق) می شوند و به مرور تحلیل میروند و در آخر دندان های دائمی جای آن ها را پر می کند. تعداد مشخص دندان های دائمی 32 عدد می باشد. به عبارتی در هر فک 16 عدد دندان قرار گرفته است.

همانطور که مشخص است مراحل رویش دندان در کودکان، برای والدین استرس زا و نگران کننده است. این دوره با ناراحتی و گریه کودک سپری می شود. والدین برای کسب اطمینان از سالم بودن دندان های دائمی کودکان بایستی در زمان های مشخصی به دندانپزشک کودکان مراجعه کنند.

جای عکس

 

ترمیم دندانهای دائمی کودکان

از مشکلات رایج مربوط به دندان در کودکان می توان به این موارد اشاره نمود:

 1. پوسیدگی دندان ها

یکی از مشکلات بزرگ در رابطه با دندان ها پوسیدگی می باشد. کودکان به نسبت بیشتر از بزرگسالان دچار این مشکل می شوند. علت ایجاد پوسیدگی علاوه بر مصرف زیاد شکلات و شیرینی را می توان به مشکلات عصبی دندان نیز ربط داد. ناگفته نماند درمان پوسیدگی دندان های دائمی کودکان پیچیدگی های زیادی دارد که یکی از دلایل آن ناکامل بودن ریشه دندان های دائمی تازه روییده شده است.

به همین خاطر ترمیم دندانهای دائمی کودکان و رفع پوسیدگی از موارد مهم دندانپزشکی می باشند که اکثر کودکان در معرض آن قرار دارند.

 1. عفونت در دهان

ممکن است گاهی اوقات به دلیل گسترش شماری از میکروب ها در داخل دهان، عفونت دهانی ایجاد شود. می توان گفت علت ایجاد چنین مشکلی تمیز نکردن دندان ها و در پی آن تجمع میکروب ها در میان دندان ها می باشد. این بیماری فک و لثه ها را تحت تاثیر عفونت قرار میدهد. در اینصورت بایستی هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه شود.

 1. فواصل میان دندان ها

در زمان افتادن دندانهای شیری و رویش دندانهای دائمی کودکان، در بین دندان ها فاصله ای ظاهر می شود. چنانچه فواصل دندانی بیش از سن 14 سالگی ادامه پیدا کند، باید به دندانپزشک مراجعه شود تا ارتودنسی انجام شود. دوره ارتودنسی در فواصل 3 تا 5 ماه می باشد که برای بعضی از کودکان با توجه به آسیب دندان ها و حفره هایشان ممکن است به یک سال طول بکشد.

 1. فرسایش و ضعف دندان ها

همانطور که واضح است مصرف بسیار زیاد نوشابه، شیرینی و خوراکی های مضر موجب فرسایش مینای دندان کودکان می شود. مسلما این حالت باعث افتادن زود هنگام دندان ها و ضعیف شدن آن ها می شود. به همین خاطر لازم است که ترک های به وجود آمده در مینای دندان توسط کامپوزیت یا روکش پر شوند. حفظ ایمنی و سلامت دندان ها از خصوصیت های این لایه محافظ می باشد.

 1. تغییر رنگ دندان

افزایش رنگدانه بر روی دندان های کودکان موجب سیاه شدن دندان ها می شود. لکه های سیاهی روی دندان های به وجود می آیند ( جرم دندان) که گاهی اوقات با مسواک زدن از بین نمیروند. از این رو باید از روش های بهتری برای از بین بردن این جرم ها استفاده شود.

 

جای عکس

 

عمر ترمیم دندانهای دائمی کودکان

برای مشخص نمودن عمر ترمیم دندانهای دائمی کودکان قبل از هر چیزی لازم است که عوامل مختلفی را همچون وضعیت بهداشت دهان کودک بررسی نمود. حقیقتا در صورتی که بهداشت دهان کودک در وضعیت مناسبی نباشد، در نواحی دندان ترمیم شده پوسیدگی های جدیدی به وجود می آیند.

در نظر داشته باشید که برای ترمیم دندانهای دائمی کودکان از مواد مختلف ترمیمی اعم از آمالگام یا کامپوزیت استفاده می شود. هر یک از این مواد دارای کارایی و ویژگی ها بخصوصی می باشند.

 

 

مقایسه دندان های دائمی و شیری

همانطور که عنوان شد دندانهای دائمی 32 عدد می باشند. اما تعداد دندانهای شیری 20 عدد در هر کودک می باشد که 8 عدد از آن ها دندان های آسیاب هستند.

دندانهای دائمی در حین رویش در قسمتی در می آیند که احتمال دارد دندانهای شیری در آن قسمت وجود نداشته باشند. همچنین میزان اندازه و شفافیت دندانهای شیری به نسبت بیشتر از دندانهای دائمی می باشد. با توجه به اینکه دندانهای دائمی تا آخر عمر برای هر فرد باقی می مانند، از اهمیت کاملا ویژه ای برخوردارند.

 

رویش دندان کودکان

در سن 6 یا 7 سالگی رویش دندان های دائمی آغاز می شود. جالب است بدانید که :

 • زمان رویش دندان های دائمی در دختران زودتر از پسران می باشد.
 • دندان هایی که در قسمت پایین قرار دارند زودتر بیرون می زنند.
 • دندان ها در هر فک بطور قرینه مانند رویش می یابند. به اینصورت که یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست
 • دندان های دائمی بزرگتر و تیره تر از دندان های شیری هستند.

مسئله ای که در مورد دندانهای دائمی برخی از کودکان وجود دارد، دیر در آمدن دندان های دائمی آن ها می باشد. به عبارتی میتوان گفت یک نوع تاخیر در رویش دندان های کودکان می باشد. این مسئله به عوامل متعددی اعم از ژنتیک، سبک زندگی و جامعه شناختی بستگی دارد. اما در کل هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

 

جای عکس

 

ترمیم دندان شکسته کودکان

شکستگی دندان موضوع بسیار مهمی است که عوامل مختلفی در وقوع آن دخیل هستند. گاها ممکن است گاز زدن یک آب نبات موجب شکستگی دندان کودکان شود. در واقع شکستگی دندان تاثیر زیادی در ظاهر ایجاد می کند. در بعضی موارد قبل از وقوع شکستگی در دندان، ترک هایی ایجاد می شوند که در صورت مشاهده آن ها لازم است هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه شود تا اقدامات لازم برای حفظ سلامت دندان انجام شود.

از دلایل شکستگی دندان کودکان:

 • دندان قروچه
 • پوسیدگی دندان که منجر به تحلیل رفتن بافت دندان می شود.
 • قرارگیری مینای دندان در معرض سرما و گرمای شدید
 • وارد شدن ضربه سخت به دندان در اثر عوامل مختلف ( زمین خوردن، تصادف و…)

 

مراجعه به دندانپزشک

در آخر میتوان اشاره کرد که ترمیم دندانهای دائمی کودکان موضوع بسیار مهمی است که باید بر اساس اصول و قواعد خاصی انجام گیرد.

همچنین مراجعه به دندانپزشک مجرب تاثیر زیادی در روند ترمیم دندانهای دائمی کودکان دارد. توصیه می شود والدین برای اطمینان از سالم بودن دندان فرزندان خود در صورت مشاهده هر گونه مشکلی به دندانپزشک مراجعه کنند.

و نکته آخری که باید به آن اشاره شود اینکه عدم رعایت بهداشت دندان و دهان، تنها دلیل اصلی پوسیدگی نمی باشد. بلکه ژنتیک و رژیم غذایی هم از موارد بسیار مهمی هستند که تاثیر بسزایی در ایجاد پوسیدگی دندان ها دارند. استفاده از مسواک و نخ دندان برای حفظ سلامت دندان ها ضرور است.

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

تماس با مطب نوبت دهی آنلاین