چکاپ دوره ای دهان و دندان

چکاپ دوره ای دهان و دندان یکی از موضوعات مهمی است که توسط متخصصین بهداشت دهان و دندان توصیه می شود. در عصر حاضر با توجه به شرایط آب وهوایی و استفاده از مواد غذایی ناسالم انسان بیشتر از قبل در معرض بیماری قرار دارد.

چکاب به موقع دهان و دندان می‌تواند از بروز برخی بیماری ‌های جدی جلوگیری کند. از سوی دیگر می توان با صرف هزینه اندک سلامت دهان و دندان را تضمین کرد. پس سلامت و زیبایی دهان و به خصوص دندان نه تنها تاثیر بسزایی در زیبایی افراد دارد بلکه سلامت جسمی را نیز با خود به همراه می آورد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته افرادی که در طول یک سال حداقل دو بار چکاپ دهان و دندان انجام می‌دهند کمتر از بقیه افراد دچار مشکل می شوند و به پزشک مراجعه می‌کنند.

چکاپ دوره ای دهان و دندان

چکاپ دوره ای دهان و دندان راهکار جلوگیری از بیماری ها

چکاپ دوره ای دهان و دندان یکی از راهکارهای مهمی است که از بروز بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری می‌کند. افرادی که برای چکاپ دهان و دندان به پزشک مراجعه می‌کنند، اگر پزشک متوجه علامت مشکوکی در دهان و دندان شود، آزمایش و عکسبرداری را تجویز کرده و با بررسی نتایج  به درمان مناسب اقدام می‌کند. بدین ترتیب از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می شود. همچنین در خصوص سلامت دندان نیز اگر متوجه پوسیدگی و پوکی دندان شود اقدام به  ترمیم آن می‌کند. پس از هزینه های زیادی در آینده جلوگیری می‌شود. بنابراین مراجعه به پزشک برای چکاپ لازم و ضروری است. در زیر نمونه ای از بیماری ها را که با چکاپ به موقع می‌توان تشخیص دادرا  می بینیم.

بیماری خشکی دهان:

زمانی که سندرم شوگرن اشتباهاً به غدد بزاقی دهان حمله می‌کند به سیستم ایمنی بدن آسیب جدی وارد شده و باعث خشکی دهان و دندان می‌شود. زیرا عدم تولید بزاق کافی باعث آسیب شدید به دهان و پوسیدگی و پوکی دهان می‌شود. با چکاپ دهان و دندان می‌توان خشکی دهان را درمان و از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

بیماری سرطان دهان:

یکی از بیماری هایی که به تازگی خیلی شیوع پیدا کرده سرطان دهان است. زمانی که فرد علائم غیر عادی را در دهان خود ببیند، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کند تا با تشخیص زود هنگام، درمان به موقع را شروع کند. همچنین فرد ممکن است متوجه علائم نباشد اما زمانی که به پزشک برای چکاپ دهان و دندان مراجعه کند پزشک متوجه علائم می شود و با آزمایش های مناسب بیماری را تشخیص می دهد. پس از آن درمان به موقع شروع خواهد شد.

بیماری دندان درد:

زمانی که دندان فرد دچار درد می‌شود فرد در سریع ترین زمان ممکن باید به دندانپزشک مراجعه کند؛ زیرا گاهی اوقات دندان درد می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی شود. بنابراین حتی زمانی که مشکل جدی نیز وجود ندارد، دندان درد خبر از پوسیدگی یا خراب شدن دندان می دهد.  با مراجعه به پزشک متخصص می‌توان دندان خراب شده را درست و قابل استفاده کرد.

چکاپ دوره ای دهان

نکات مراجعه به پزشک برای چکاپ دهان و دندان

برای چکاپ دوره ای دهان و دندان فرد باید به طور معمول در طول یک سال دو بار به پزشک متخصص دهان یا دندانپزشک مراجعه کند. یعنی هرشش ماه یک بار اینکار باید انجام شود. البته بعضی از افراد ممکن است احتیاج داشته باشند که در سال بیشتر از دوبار به پزشک مراجعه کنند. مثلا افرادی که سابقه‌ی وراثتی بیماری دهان و دندان دارند باید در بازه زمانی کوتاه تر به پزشک مراجعه کنند.

زمانی که فرد سیستم ایمنی بالایی در مقابله با بیماری ها ندارد یا زمانی که فرد دچار استرس یا اضطراب می‌شود باید به پزشک مراجعه کند. پزشک اقدام به معاینه دهان، لثه و دندان فرد کرده و به سوالاتی که ذهن فرد را به خود مشغول کرده پاسخ می‌دهد. در واقع راهکارهایی به فرد ارائه می‌دهد تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از بیماری ها را انجام دهد. شناسایی اولیه بیماری می تواند روند درمان را سرعت ببخشد. این اقدامات می‌تواند حتی زیبایی دندان و دهان را به ارمغان آورد اگر پزشک با معاینه متوجه علائم مشکوکی شود اقدامات لازم را انجام می‌دهد. چکاپ دندان می‌تواند باعث تمیزی دهان و فک نیز شود. البته پزشک ممکن است سوالاتی از فرد بپرسد. در زیر نمونه ای از سوالات را می بینیم.

راجع به مصرف داروها: ممکن است پزشک از فرد بپرسد که چه داروهایی مصرف می‌ کند یا حتی اگر پزشک این سوال را نپرسد خود فرد اگر داروی خاصی مصرف می‌کند باید به پزشک اطلاع دهد؛ زیرا ممکن است پزشک دارویی تجویز کند که با دارویی که فرد مصرف می‌کند تداخل داشته باشد.

راجع به سابقه بیماری: احتمال دارد پزشک از فرد راجب بیماری زمینه ای سوال بپرسد؛ زیرا برخی از بیماری ها با بیماری دهان و دندان ارتباط دارند. بنابراین وقتی پزشک متوجه این موضوع شود اقدامات لازم را انجام می‌دهد و داروهای مناسب را برای فرد تجویز می‌کند.

چکاپ دوره ای دندان

چکاپ دوره ای دهان و دندان در کودکان

چکاپ دوره ای دهان و دندان برای کودکان نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا زمانی که فرد از کودکی برای چکاپ نزد دندانپزشک کودکان مراجعه کند از کودکی متوجه اهمیت موضوع می‌شود. بنابراین این کار باعث شکل گیری عادت برای کودک شده و این روند را تا پایان عمر ادامه خواهد داد. همچنین با مراجعه به پزشک به طور منظم ترس خود را کنار گذاشته و برای وی امری عادی خواهد شد.

بهترین زمان مراجعه کودک به پزشک متخصص یا پزشک بهداشت و درمان در زمان ۲۴ماهگی است. یعنی در دو سالگی خانواده ها باید کودک را برای چکاپ دهان و دندان نزد پزشک ببرند. مراجعه به پزشک در دوران کودکی خیلی مهم است؛ زیرا این اقدام می‌تواند مشکلات کوچکی که احتیاج به اقدامات ساده دارند را از بین ببرد. همچنین از پوسیدگی دندان در بزرگسالی جلوگیری کند. برای سلامت دهان و دندان راهکارهایی توسط پزشک خانواده توصیه می شود.  اینکه از چه خمیر دندان یا فلوراید یا مسواکی برای کودک استفاده کنند از نکات سفارش شده پزشک متخصص است. همچنین روش های درست مسواک زدن توسط پزشک به کودک آموزش داده می‌شود.  پزشک به شما میگوید که چه زمانی باید کودک را نزد پزشک برای چکاپ بعدی بیاورید. البته خود خانواده ها نیز می‌توانند اقداماتی در زمینه سلامت دهان و دندان کودکان خود انجام دهند که به شرح زیر است.

به محض اینکه دندان کودک ظاهر می‌شود میتوان با یک مسواک نرم و آب ولرم دندان کودک را تمیز کرد. زمانی که کودک به یک سال و نیم رسید باید از خمیر دندان فلورایدی مناسب برای او استفاده کرد و به کود  آموزش داد که خمیر دندان را بعد از چند لحظه بیرون اندازد البته مقدار خمیر دندان باید خیلی کم باشد و بعد دهان وی را با آب شسته و تمیز کنید. همچنین باید به کودک راجب زیاد خوردن مواد میان وعده ای شیرین مثل شکلات، شیرینی، کاکائو یا خوردن نوشابه و موادی که خوردن آن ها به دندان آسیب میزند آموزش های لازم را ارائه داد و خوردن زیاد آن ها را برای وی محدود کرد.

همچنین باید به کودک آموزش داده شود که هر روز دو بار مسواک بزند که بهترین زمان آن شب بعد از خوردن غذا و صبح بعد از خوردن صبحانه است و همچنین کشیدن نخ دندان به وی آموزش داده شود تا کودک به این کار به تدریج عادت کند.

چکاپ دوره ای دندان و دهان

 

هزینه های چکاپ دوره ای دهان و دندان

همانطور که گفته شد چکاپ دوره ای دهان و دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از این اهمیت ها صرفه جویی در هزینه ها است؛ زیرا زمانی که فرد به پزشک متخصص مراجعه می‌کند اقدامات لازم برای سلامتی عمومی دندان های او صورت می‌گیرد. بنابراین از بروز مشکلات جدی تر که هزینه های زیادتری نیز به دنبال دارد جلوگیری می‌شود. همان طور که میدانید یکی از پرهزینه ترین درمان ها در حال حاضر هزینه دندانپزشکی و درمان بیماری های دهان و دندان است.

علاوه بر هزینه‌ های خیلی بالای خدمات درمانی یکی از مشکلات دیگر این است که اکثر هزینه های درمانی را خود بیمار باید پرداخت کند. قیمت خیلی محدودی در برخی مراکز توسط بیمه پرداخت می‌شود. بنابراین بهترین راه حل برای جلوگیری از این هزینه ها مراجعه به متخصصین بهداشت و درمان برای چکاپ دهان و دندان است. این روش نه تنها  هزینه ی زیادی به دنبال ندارد بلکه سلامت دهان و دندان را نیز بهبود می بخشد.

توجه داشته باشید که درست است برای چکاپ دوره ای دهان و دندان هزینه هایی را متحمل می‌شوید اما این هزینه ها باعث میشود که دیگر هزینه های بیشتری را متحمل نشوید. زیرا در این زمینه هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. به عنوان مثال وقتی پزشک تشخیص می‌دهد که دندان باید تمیز شود فرد کمی احساس ناراحتی میکند اما دردی را با خود به همراه ندارد. فقط در خصوص مواردی که احتیاج به عکس برداری است خانم های باردار باید به پزشک خود اطلاع دهند.

چکاپ دوره ای دهان

 

سخن پایانی

چکاپ دوره ای دهان و دندان اقدامی است که اخیرا خیلی مورد توجه و تاکید پزشکان قرار گرفته است. این اقدام اگر به طور منظم از طرف افراد انجام شود نه تنها از بروز برخی بیماری ها جلوگیری می‌کند، بلکه سلامت دهان و دندان را نیز تضمین می‌کند، باعث زیبایی دندان ها می‌شود، از بروز هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

چکاپ دوره ای دهان و دندان در هر زمانی از موقعیت سنی امکان پذیر است. حتی برای کودکان اهمیت دوچندانی دارد. برای این اقدام باید نزد پزشک متخصص یا متخصص بهداشت و درمان مراجعه کرد و حداقل سالی دوبار برای انجام چکاپ اقدام کرد.

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

تماس با مطب نوبت دهی آنلاین