کشیدن دندان شیری پوسیده چگونه است؟

2024-05-15 8view 0comment

هنگامی نیاز به کشیدن دندان شیری پوسیده کودکان می ‌شود برای والدین این سوال ایجاد می ‌شود که مگر دندان شیری نمی ‌افتد؟ پس چرا باید نسبت به کشیدن و یا روکش کردن آن اقدام کرد. این مسئله برای والدین هنگامی مهمتر شد که پوسیدگی به مراحل پیشرفته‌تری رسید. در این مرحله هزینه‌ های گزاف تری به والدین تحمیل شد.
بد غذایی کودکان شما همیشه نتیجه بد اخلاقی و یا لجبازی آن ها نیست. در بعضی از مواقع کودک موقع جویدن غذا احساس درد مبهمی را تجربه می ‌کند که حتی نمی ‌داند منبع درد کجاست و از ماده‌ های غذایی و یا خوردن و آشامیدن غذا متنفر می ‌شود. در چنین موقعیتی ممکن است کودک مواد غذایی مورد نیاز بدن خود را دریافت نکند و دچار مشکلات گوارشی بسیار زیادی ‌شود. این مورد یکی از علل مهم در خصوص توجه به دندان‌ های شیری و مراقبت از آن ها می ‌باشد.
نکته مهم دیگری که در رویش دندان‌ های دائمی تاثیر دارد رسیدگی به دندان‌ های شیری است. اگر دندان شیری زودتر از موقع کشیده شود باعث کج درآمدن دندان‌ های دائمی خواهد شد. اگر به دندان‌ های شیری پوسیده رسیدگی نشود می ‌تواند جوانه دندان‌ های دائمی را عفونی کند. وقتی دندان شیری پوسیدگی بسیار زیادی داشته باشد و عفونی شده باشد باعث می ‌شود جوانه دندان دائمی در محیط رشد عفونی گردد و دچار اختلالات بسیار زیادی می ‌شود.


دندان شیری می ‌تواند در ظاهر کودک و اعتماد به نفس او نقش بسیار موثری را ایفا کند. ممکن است این مسئله به ظاهر بی‌اهمیت باشد ولی هنگامی که ظاهر کودک دچار اختلال شود و دندان‌ های پوسیده وی بیش از حد معمول ظاهر کودک را تحت تاثیر قرار دهد و باعث سلب اعتماد او شود دندان‌ های شیری پوسیده دارای اهمیت دو چندان می ‌شود.

کشیدن دندان شیری پوسیده کودکان چگونه است؟

روش کشیدن دندان شیری کودکان با کشیدن دندان بزرگسالان تفاوت آنچنانی ندارد. دندانپزشک اطفال باید اطمینان داشته باشد که کودک خونسرد و آرام است. در مرحله اول لازم است تا جراحان و دندانپزشکان از دهان کودک عکسبرداری کنند. با این کار هر گونه عارضه قابل پیش بینی می باشد. اشعه ایکس به بررسی موقعیت ریشه‌ های دندان و ساختمان‌ استخوان فک کودکان کمک خواهد کرد.
کشیدن دندان‌ های شیری معمولاً تحت تاثیر بی‌حسی موضعی انجام خواهد شد. کودکانی که نگران کشیدن دندان‌ های پوسیده خود هستند و یا از سوزن زدن می ‌ترسند می ‌توانند از دارو های خوراکی آرامبخش و یا اکسید نیتروژن استفاده کنند. بعد از انجام بررسی‌ های لازم توسط دندانپزشک اطفال، دندان با استفاده از ابزار های کوچک بیرون آورده می ‌شود و در حین درآوردن دندان، دندانپزشک استخوان فک را به دقت بررسی خواهد کرد که دندان آسیبی ندیده باشد. اگر دندان پوسیده نیاز به کشیدن داشته باشد مراحل لازم انجام می ‌پذیرد و بعد از کشیدن دندان، گاز استریل به مدت ۲۰ دقیقه بر روی حفره دندان قرار داده می ‌شود.
بسته به نیاز بیمار، در بعضی از مواقع ممکن است بخیه نیز لازم باشد. اگر دندان آسیاب شیری کودک خیلی زود کشیده شود باید از نگهدارنده‌ های فضای بین دندانی استفاده شود. چرا که وجود دندان شیری الزامی است تا دندان دائمی رشد پیدا کند. نگهدارنده‌ های فضا دستگاه‌ های ارتودنسی هستند که از حرکت دندان‌ های مجاور به داخل شکاف خالی ایجاد شده جلوگیری می ‌کند.

اقدامات لازم بعد از کشیدن دندان پوسیده شیری کودکان

کشیدن دندان شیری پوسیده درد متوسط، قابل انتظار و نرمالی خواهد داشت. با تمامی این تفاسیر کودک بعد از چند روز به حالت عادی باز خواهد گشت. دندانپزشک کودک قطعاً دارو هایی را برای کاهش تورم و درد تجویز می ‌کند. این دارو ها معمولاً ضد التهاب هستند و بدون نسخه نیز قابل خریداری می ‌باشند. در بعضی از موارد نیز توصیه می ‌شود تا از کیسه یخ برای کنترل تورم و کاهش درد بر روی گونه کودکان استفاده شود.
بهتر است تا از کیسه یخ در زمان بسیار طولانی استفاده نشود. اگر کودک بعد از کشیدن دندان خود از غذا های نرم استفاده کند باعث بهبود سریعتر وی خواهد شد. شاید کودک از پوره سیب زمینی، اسموتی و یا سبزیجات پخته استقبال نکند. اما بهتر است تا وی را متقاعد کنید که برای بهبودی زودتر دندان‌ هایش لازم است تا از این مواد خوراکی استفاده شود. در ضمن لازم است توجه داشته باشید که حداقل تا یک هفته بعد از کشیدن دندان، کودک اجازه استفاده از نی برای نوشیدن را ندارد.
تا دو روز بعد از کشیدن دندان از انجام فعالیت‌ های ورزشی جلوگیری شود. چرا که با انجام این کار باعث جلوگیری از ایجاد لخته خون در محل استخراج می ‌شوید. اگر اقدامات لازم انجام نشود و لخته خون در محل حفره تشکیل شود، مراقبت های دندانی بیشتر خواهد شد. در نتیجه توجه به این مورد الزامی است.

چرایی نگهداری دندان کودکان و نگهداری از آن

همانطور که بالاتر نیز عنوان کردیم بسیاری از والدین تعجب می ‌کنند که اگر قرار است دندان شیری بیفتد پس چرا احتیاج به مراقبت از آن وجود دارد؟ در ادامه به برخی از دلایل نگهداری از دندان شیری اشاره خواهیم کرد.
دندان شیری نقش بسیار مهمی را در صحبت کردن، نحوه تنفس و حتی غذا خوردن کودکان شما ایفا خواهد کرد. مهمترین وظیفه دندان شیری ایجاد فضا برای رویش دندان‌ های دائمی می ‌باشد. وجود دندان شیری به دندان‌ های دائمی کمک می ‌کند تا به صورت مستقیم و منظم توزیع شوند.
در صورتی که به دندان‌ های شیری کودک رسیدگی نشود و زودتر از زمان مورد نظر دندان‌ های شیری را از دست بدهد، نیاز به ارتودنسی در کودک افزایش پیدا خواهد کرد. درد دندان ناشی از پوسیدگی می ‌تواند تاثیر نامطلوبی در جویدن غذا و تغذیه نامناسب کودک داشته باشد. اگر پوسیدگی دندان شیری درمان نشود ممکن است باعث ایجاد عفونت نیز گردد و در سایر نواحی بدن و مغز نیز این عفونت ایجاد شود.
اگر دندان شیری دچار آبسه و یا در اصطلاح عفونت گردد رشد دندان‌ ها می ‌تواند به تاخیر بیفتد و در نهایت منجر به آسیب دندان دائمی می ‌گردد. شاید برایتان جالب باشد بدانید لب‌ ها، گونه‌ ها و زبان با کمک یکدیگر کار می ‌کنند تا ما صحبت کنیم. اگر دندان شیری زودتر از موعد مقرر از دست برود می ‌تواند منجر به مشکلات تلفظی گردد. دندان پوسیده به هیچ عنوان جذاب نیست و می ‌تواند باعث سلب اعتماد کودک گردد. به همین دلیل است که رسیدگی به دندان‌ ها از کودکی مهم می ‌باشد.

کشیدن دندان شیری پوسیده و چرایی انجام آن

دلیل ایجاد پوسیدگی دندان شیری کودکان دوران کودکی با تغذیه افراد کاملاً مرتبط می ‌باشد. کمبود ویتامین D، غلظت کلسیم و همچنین سطح pth بالا می ‌تواند منجر به پوسیدگی دندان گردد. پوسیدگی دندان شیری در دوران کودکی با اختلالات خوردن ارتباط مستقیم دارد. پوسیدگی دندان با کم خونی و فقر آهن کودکان نیز مرتبط است. این پوسیدگی در دوران کودکی با عدم رشد و چاقی زیاد نیز همسو می ‌باشد.
شاید برایتان جالب باشد بدانید پوسیدگی دندان شیری در کودکان بسیار شایع می‌باشد و بیش از ۵۳۰ میلیون کودک دچار پوسیدگی دندان شیری هستند. کشیدن دندان شیری پوسیده در موارد بسیار نادری انجام خواهد شد و پزشک متخصص تمامی تلاش خود را به کار می‌برد تا دندان شیری پوسیده را حفظ کند و با درمان‌های سطحی نسبت به نگهداری آن اقدام کند.
همانطور که بالاتر نیز عنوان کردیم وجود دندان شیری الزامی است چرا که در رشد دندان دائمی فرد بسیار تاثیرگذار می‌باشد. در مواردی که نیاز به کشیدن دندان شیری پوسیده احساس شود لازم است تا یک عکس رادیوگرافی از ناحیه دندان تهیه شود. سپس نسبت به کشیدن دندان پوسیده اقدام خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles

کشیدن دندان شیری پوسیده چگونه است؟

هنگامی نیاز به کشیدن دندان شیری پوسیده کودکان می ‌شود برای والدین این سوال ایجاد می ‌شود که مگر دندان شیری […]

علت دندان قروچه در کودکان و راه های درمان آن

براکسیسم یا دندان قروچه در کودکان، به عنوان یکی از مشکلات شایع در کودکان شناخته می ‌شود. این مشکل معمولا به […]

دانستنی های لازم در مورد پوسیدگی دندان شیری

پوسیدگی دندان شیری یک موضوع بسیار رایج و متداول برای کودکان است. در حقیقت این موضوع به دلیل تخریبی که در […]

آموزش طریقه صحیح مسواک زدن کودکان

طریقه صحیح مسواک زدن یکی از عوامل کلیدی برای حفظ بهداشت دهان و دندان است و از جمله مواردی است که باید […]

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در کودکان، پوسیدگی دندان است که می تواند درد و یا احساس ناخوشایندی را به […]

ترس کودک از دندانپزشکی و راه های مقابله با آن

ترس کودک از دندانپزشکی موضوع بسیار شایع در میان کودکان می باشد. در حالت کلی محیط دندانپزشکی حتی برای بزرگسالان نیز […]

همه آنچه در مورد بی حسی دندان کودکان باید بدانید

بی حسی دندان کودکان جزو مراحلی از فرایند دندانپزشکی است که بسیار حساس بوده و در عین حال کمی دردناک است. […]

دلایل خراب شدن دندان شیری

خراب شدن دندان شیری معمولاً در اثر رعایت نکردن اصول بهداشتی و مراقبت های غیر صحیح و در اثر پوسیدگی که […]

تماس با مطب نوبت دهی آنلاین